Crnogorski
English available languages
EIB: Crnogorska željeznica se vraća na kolosjek stare slave
Prva glavna rekonstrukcija željeznice u Crnoj Gori nakon 40 godina
Izgradnja željeznice u Crnoj Gori bilo je jedno od najvećih poduhvata u Jugoslaviji. Međutim, vremenom se poprilično zapustila. Zahvaljujući podršci Evropske investicione banke (EIB), odobrena je pozajmica od 20 miliona eura za rehabilitaciju pruge Bar-Beograd do granice sa Srbijom. Ova pozajmica je dio prvog investicionog granta fonova Evropske unije i Zapadnobalkanskog investicionog okvira (WBIF) u Crnog Gori. Ova željeznica će doprinijeti ciljevima EIB-a.
Novi početak za jednu od najljepših pruga u Evropi
Kada je otvorena 1976. godine, bila je remek djelo od željeznice – bila je moderna i udobna kao bilo koja druga željeznička mreža u svijetu. Pružala je jedno od najljepših željezničkih u Evropi, od glavnog grada Jugoslavije Beograda do Bara na Jadranskom moru. Kanjon Morače turiste ostavlja bez daha, a posebni inženjerski poduhvat predstavlja željeznički most na Maloj rijeci, koji je bio najveći na svijetu u trenutku kad je izgrađen.
Prvo putovanje ovom prugom, koja je duga 167km, ostvario je Plavi Voz kojim je putovao lično Josip Broz Tito. On je u Plavom vozu ugostio i eminentne zvanice, kao što su bili Kraljica Elizabeta i Hajle Selasije od Etijopije.
Željeznica i posljedice neulaganja i neodržavanja
Međutim, neulaganje u prugu i infrastrukturu dovelo je do problema, što se naročito odrazilo devedesetih godina. Vrijeme putovanja se povećalo sa 7 na čak 11 sati. Broj putnika se smanjio sa 2 miliona 1987. godine na 1,2 miliona 2016. Prevoz tereta se smanjio sa 4 miliona tona na svega 1,4 miliona tona.
Željeznica Crne Gore se unaprijeđuje za budućnost
Rvropski fondovi su od izuzetnog značaja za infrastrukturu.
“Grant je vrijedan 20 miliona eura, što znači da skoro 90% od ukupnog troška od 45 miliona eura za rekonstrukciju željeznice pokriva budžet Evropske unije”
izjavila je Dubravka Nègre, EIB-ov regionalni zastupnik za Zapadni Balkan.
Grantovi i pozajmice su namijenjeni kako bi se Crna Gora pripremila za članstvo u EU. Prema riječima Komesara Johanesa Hana, “Cilj je podrška zemljama Zapadnog Balkana. Evropska unija investira u razvoj svojih budućih članica”.
Trećinu crnogorskog dijela željeznice Bar-Beograd čine mostovi, tuneli i vijadukti, što znači da su troškovi održavanja i popravke visoki.
Očekuje se da će poduhvat rekonstrukcije stvoriti 1.000 radnih mjesta. Očekuje se pozitivan uticaj na turizam. Takođe, poboljšaće se trgovačka veza, prevashodno sa Srbijom i Rumunijom. To će pomoći proširenju Luke Bar, za koju se očekuje da će povećati promet sa 1,2 miliona tona na 2 miliona.
When it opened in 1976, the Montenegro railway was state-of-the-art, as modern and comfortable as any other rail network in the world. Constant under-funding left it with big problems. But with our help, the railway plans a comeback. https://t.co/9ENSQHxAwOpic.twitter.com/mMhPapg7RM
— EIB – the EU bank (@EIB) 23. travnja 2018.
Nadamo seda će se željeznica vratiti na pravi kolosjek, i postati ono što je nekad bila – lijepa, moderna, prometna i privlačna za putovanje. S tim u vezi, podsjetimo se kadrova filma Casino Royale, kada se Džejms Bond, kojeg je glumio Danijel Krejg, odlučio da dođe u Crnu Goru upravo – vozom. Rekonstrukcijom pruge, vremenom se može stvoriti upravo takav imidž.
Izvor: prema tekstu EIB , (Nikola Simic), prevod i obrada: Senat.me
Crnogorski
English available languages