Site icon SENAT.me

Budućnost Evropske unije – 5 mogućih scenarija

CrnogorskiEnglish available languages

U susret obilježavanju 60. godišnjice osnivanja, EU mora gledati prema naprijed kako bi stvorio viziju za svoju budućnost država članica. U Bijeloj knjizi utvrđuju se glavni izazovi i prilike za EU u sljedećih 10 godina. Predstavljeno je pet scenarija kako bi se unija mogla razvijati do 2025. ovisno o tome koji način djelovanja odabere.

Predsjednik Evropske komisije Žan Klod Junker izjavio je:

„Prije 60 godina osnivači Unije odlučili su da ujedine kontinent snagom zakona umjesto oružanim snagama. Možemo da budemo ponosni na sve što smo otada postigli. Naš najcrnji dan u 2017. još uvijek će biti mnogo svjetliji od bilo kojeg koji su naši preci proveli na ratištu. Obilježavanje 60. godišnjice ugovora iz Rima pravi je trenutak da ujedinjena Evropa sa 27 država članica stvori viziju za vlastitu budućnost. Vrijeme je za vođstvo, ujedinjenost i zajedničku odlučnost. U Komisijinoj Bijeloj knjizi predstavlja se niz različitih puteva kojima bi ujedinjena Europa sa 27 država članica mogla da krene. To je početak, a ne kraj procesa i nadam se da će se sada pokrenuti iskrena i sveobuhvatna rasprava. Forma će zatim slijediti funkciju. Budućnost Europe u našim je rukama.″

U Bijeloj knjizi razmatra se način na koji će se EU mijenjati u sljedećih 10 godina, od uticaja novih tehnologija na društvo i radna mjesta, preko preispitivanja globalizacije, do bezbjednosnih pitanja i rasta populizma. Izbor s kojim se suočavamo je jasno iznešen: ili će nas ti trendovi ponijeti ili ćemo ih prihvatiti i iskoristiti nove mogućnosti koje nam donose. Stanovništvo i privredna uloga EU opadaju, dok drugi dijelovi svijeta rastu. Do 2060. nijedna država članica neće činiti niti 1 % svjetskog stanovništva, što je bitan razlog zajedničkog djelovanja. Napredak EU u njezinoj ulozi pozitivne svjetske sile i dalje će zavisiti od otvorenosti i jakim vezama s partnerima.

U Bijeloj knjizi navodi se pet scenarija, od kojih svaki nudi uvid u moguće stanje Unije do 2025. ovisno o tome što će EU odabrati. Scenariji obuhvataju niz mogućnosti i služe kao ilustracija. Jedan ne isključuje drugi, a nisu ni konačni.

Scenario 1: Ne odustajemo

EU je fokusirana na sprovođenje plana pozitivnih reformi u duhu „Plana za novi početak za Europu” Komisije iz 2014. i Deklaracije iz Bratislave o kojoj se 2016. dogovorilo svih 27 država članica. To bi do 2025. moglo značiti sljedeće:

Scenario 2.: Samo jednistveno tržište

EU se postupno fokusira isključivo na jedinstveno tržište jer 27 država članica ne mogu postići zajednički dogovor o sve većem broju područja politika. To bi do 2025. moglo značiti sljedeće:

Scenario 3: Oni koji žele više, čine više

EU nastavlja kao i dosad, ali omogućava državama članicama koje to žele da zajedno čine više u određenim oblastima kao što su obrana, unutrašnja bezbjednost ili socijalna pitanja. Pojavljuje se jedna ili više „koalicija voljnih”. To bi do 2025. moglo značiti sljedeće:

Scenario 4: Činiti manje, ali efikasnije

EU se usmjerava na bolje i brže ostvarenje rezultata u odabranim oblastima politika, dok čini manje u oblastima u kojima se smatra da nema dodanu vrijednost. Pažnja i ograničeni resursi usmjereni su na odabrana područja politike. To bi do 2025. moglo značiti sljedeće:

Scenario 5: Zajedno činimo mnogo više

Države članice odlučuju da dijele više ovlasti, resursa i odlučivanja na svim nivoima. Odluke se brže donose na nivou EU i brzo se sprovode. To bi do 2025. moglo značiti sljedeće:

 

Izvor: EK

CrnogorskiEnglish available languages

Exit mobile version